În cadrul ședinței de astăzi, 26 octombrie 2022, a Colegiului Prefectural care a fost prezidată de către prefectul Virgiliu Nanu și de către subprefectul Emil Drăgănescu, alături de reprezentantul Direcției Județene pentru Cultură au avut loc discuții pe următoarele teme:
![1️⃣](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t7a/1/16/31_20e3.png)
a.) Promovarea valorilor culturii româneşti în circuitul cultural naţional şi internaţional;
b.) Activitatea Direcției Județene pentru Cultură în cadrul Comisiei Zonale nr. 8 a Monumentelor Istorice;
c.) Controlul şi inspecţia monumentelor istorice – 45 actiuni de control;
d.) Verificarea și gestiunea situațiilor în care au apărut zone cu potenţial arheologic evidenţiat întâmplător.
![2️⃣](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t99/1/16/32_20e3.png)
![3️⃣](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tb8/1/16/33_20e3.png)
În cea de-a doua parte a întâlnirii de astăzi, dl.Gradinaru – șef serviciu al Sistemului de Gospodărire a Apelor a prezentat cum are loc exploatarea în condiții de siguranța a construcțiilor hidrotehnice, din infrastructura S.G.A.Prahova si nu în ultimul rând, a vorbit despre modul de întreținere a cursurilor de apă și a lucrarilor hidrotehnice, aflate în administrarea instituției pe care o reprezintă.